Krásne chutná Orava

Milujem zrýchlené presuny. Je to tak, že sa proste ráno zobudíte a poviete si: " Super, mám voľno a idem do sveta " Aj keď tento výlet bol neplánovane naplánovaný asi o deň skôr : ) A Slovensko je svetové tiež. 

Zbožňujem veľa vecí, udalostí a nie vždy to je o tancovaní v kuchyni. 

Zbožňujem všetko čo dýcha históriou, má svoje čaro, inú atmosféru. Hrady, zámky a krásna príroda je ako balzam na moju dušu a skutočne dokážem vypnúť od všetkých starostí. Taký bol aj výlet na čarokrásnu Oravu. Tie lesy, hory, lesné cesty. Keď môžete pozerať dookola a obdivovať tú krásu ( lebo za vás šoféruje niekto iný ) je proste skvelé. Keď z lesa stúpa para, svieti slniečko a vám v hlave zasvieti žiarovka že treba ísť na hríby a chcelo by to takú a takú omáčku, alebo aj pozavárať či nasušiť. Cez mestá sa začítam do knihy. ( mimochodom skutočne knihu "Ne"verná od Jarmily Slovákovej vrele odporúčam všetkým ženám )

Často som cestami Kade-tade obdivovala Oravský hrad postavený na vysokom brale. Wow! Je to proste nádhera! A zrazu som tu. Keď nám naša sprievodkyňa Veronika otvorila hradnú bránu a privítala nás, cítila som sa ako v rozprávke. A ja rozprávky proste zbožňujem. Jej výklad o hrade bol nenútený, veselý a vlastne my sme vám boli taká celkom veselá skupinka. Myslím, že väčšia časť skupinky rozmýšľala kde sa asi môže na hrade nachádzať tzv. vínna pivnica. Po precupitaní nádvoria, na ktorom tancoval aj sokoliar spopod Súľovských skál - Tomáš, sme vkĺzli do krásnej novej expozície. Veľká škoda, že sa tam nemôže fotiť. Fotila by som skutočne všetko. Hlavne kuchyňu! Tá by mi veru prirástla k srdcu. hm... a pripravovať jedlo aj na 100 chodov ( či na celý týždeň )...  Ak tam budete, nezabudnite si pozorne naštudovať recept na pečené kura zavesený na stene jednej z hradných kuchýň. Prechádzku hradom sme predsa len ukončili priechodom cez tzv. vínnu pivnicu. Len škoda, že zásoby vína akosi nikde. Dala by som si taký starší ročník, vychladné kamennými múrmi hradu.

Vraj stojí zato vidieť ako sa hrad pýši na vysokom brale z plte na rieke. Pltníci boli veselí... takí mladí chalani. Teda, napíšem Vám, skutočne to stálo zato. Podozvedali sme sa asi aj to, čo sme nemuseli vedieť ale bolo to pútavé. : D Hrad je skutočne majestátny a môže si dovoliť hrdo sa pýšiť na vysokom brale.

Dva krásne dni strávené na Orave. S pekným ubytovaním, opekačkou i termálom v Oravici. Dokonalé. Trošku ma v termáli pripieklo, ale radosť cvičiť s animátormi. Hlavne vtedy, ak ste vy vo vode a oni si kľudne rukami, nohami mávajú na suchu.

Cestou späť sme samozrejme mysleli na jedlo. a kde inde v Terchovej, než rovno do Jánošikovho dvora ? A ako inak, na halušky. Tu hľa, u Jura -  krásna drevenná tabuľka a v nej vyrezané " Haluškáreň" Hoci som čítala dosť nepekných recenzií, my sme boli spokojní. Aj s jedlom, aj s obsluhou.  

Všade, kde sme prešli, boli milí ľudia. A urobili nám náš zrýchlený dvojdňový presun ešte krajším, čím nás obohatili o množstvo krásnych spomienok.

A tak som opäť zistila, že aj tak to je u mňa vždy o dobrom jedle a skvelej kuchyni, nech som kdekoľvek.

Ďakujeme :D

p.s.: Všade dobre, na Orave chutne ( a sladko ). Hlavne keď si z domu pribalíte aj dúhové muffinky. Mám šikovné a kreatívne deti : D